Jdi na obsah Jdi na menu
 


Víte, co má společného GTA a Saints Row 2? Dámy a pánové, skoro všechno. Úspěšným startem na konzolích počínaje, barevným laděním a mizernou optimalizací pro PC konče. Pokud jste pod stromečkem uviděli nadupanou herní mašinu, možná se vám na takto "starém" počítači bude Saints Row 2 sekat jen trošičku. Jestli jste ale od Ježíška dostali jenom vlněné ponožky a ručně pletený svetr, nejspíš budete skřípat zuby, protože na monitoru uvidíte ošklivou slideshow. Hardwarové nároky dnes recenzované městské akce jsou totiž vpravdě krvavé. Ovšem pokud tuto těžko zanedbatelnou maličkost pominete, zjistíte, že SR 2 se vcelku povedla.

Editor postavy
V té chvíli se spustí editor postavy a vy máte možnost vytvořit si své alter ego. Kromě detailního modelování obličeje a postavy si vyberete i jeden ze šesti hlasů, z nichž tři jsou mužské a tři ženské. Ano, můžete se stát i ženou nebo transvestitou. Fajnšmekři si projdou mafiánskou story v těle korpulentní dámy, konzervativní většina dá jistě přednost drsně vyhlížejícímu svalovci.

Když mi doktorka konečně odstranila poslední fáče, začal jsem s vězněm na vedlejším lůžku plánovat útěk. Naneštěstí mi předtím musel vysvětlit, že od výbuchu neuplynuly dva týdny, ale téměř dvacet let. A že můj gang už je dávno rozprášen. No co, musel jsem začít od píky, ale to je v podobných hrách běžné. Zavraždil jsem doktora a následoval útěk z vězení sloužící jako tutoriál. Je dobré si jím projít, protože ovládání je zpočátku poměrně komplikované.

Obrazek Obrazek

 Jakmile jsem byl na svobodě, začal jsem shánět staré známé a obhlížet situaci. Celé město prošlo po záplavách velkou rekonstrukcí. A nezměnily se jen budovy, ale i rozložení sil. Ve Stillwater je stále několik gangů a nad nimi bdí všemocná organizace Ultor s jejím vůdcem Danem Vogelem. Jenže než se podíváte na zoubek tomuhle mizerovi, budete muset nejdříve zatočit s menšími rybami - konkrétně s gangy Bratrstvo, Roninové a Synové Semediho.

 

Město StillWater
Nemohu posoudit, jak moc bylo Stillwater oproti jedničce přestavěno. Nicméně je to moderní velkoměsto, kterému nechybí žádná důležitější oblast – chudinské slumy, čínská čtvrť, letiště, přístavy, dálniční síť, průmyslová zóna, mrakodrapy, parky s říčkami... A spousta obchodů, ve kterých hlavní hrdina utrácí své těžce nakradené peníze. Nemohou chybět butiky od second handů až po nejluxusnější salóny. K obleku patří brýle, šperky, řetízky nebo diamantové náušnice. Pod sako schovat výzbroj ze známé sítě obchodů se zbraněmi.

Nechybí tu prodejce aut a od něj zamíříte do dílny, kde nám vozidlo řádně vytuní. Pak si domů koupíte dvojpostel, metr a půl velkou plazmu s nabuzeným surroundem a striptérskou tyč. Ještě sehnat ohoz členům gangu, nacvičit s nimi jednotná gesta a vybrat reprezentativní auta. No a když už jste řádně vybaveni, proč si nedojít na něco k snědku? A potom pro flašku piva a pěkně vypasenýho jointa...

Obrazek

Obrazek

Zpočátku samozřejmě nebudete na všechny vychytávky mít, ale jak sláva Svatých stoupá, můžete si dovolit luxusnější zboží. Naštěstí nejde jen o dekorace, ale zmíněné komodity vám zvyšují styl nebo jiným způsobem pomáhají (jídlo = zdraví). A čím více máte stylu, tím více násobků bodíků za předvedené akce putuje do kolonky respekt. A respekt, ten potřebuje každý pořádný gangster! Získáváte jej za veškeré akce, které ve hře provádíte. Jde zejména o postranní mise (activities) a diversions. Že budu stříkat sračky z hovnocucu na fasády domů, abych snížil jejich hodnotu na realitním trhu, o tom jsem nesnil ani v těch nejšílenějších představách!

 

Nuda tady fakt nehrozí
Všechny dostupné aktivity jsou vidět na mapě a společně s ikonkami obchodů, sídel a příběhových misí dělají z průvodce městem pěkný guláš, což značí, že ve Stillwater se rozhodně nebudete nudit. To je právě hlavní rozdíl oproti jarnímu Grand Theft Auto IV. Rockstar se rozhodl rozmanitost obětovat na oltář promakaného příběhu a to se mu povedlo. Volition šli cestou maximálního zaplnění města vedlejšími úkoly a musím uznat, že se jim to povedlo taktéž. V Saints Row 2 bych klidně mohl hrát postranní mise déle než ty příběhové. Nejenže je to stejně jako v prvním dílu kvůli získávání respektu nutnost, ale hlavně zábava.

Jestli mělo GTA 4 nějakou větší chybu, byl to stereotyp, který se po delší době vkrádal. V Saints Row 2 příběhové mise ničím nepřekvapí, nicméně to vyvažují právě ty nepovinné. Je jich celkem dvanáct různých kousků. Číslo není veliké, ale jsou pekelně rozmanité a to i v rámci jednotlivých úkolů. A že budu stříkat sračky z hovnocucu na fasády domů, abych snížil jejich hodnotu na realitním trhu, o tom jsem nesnil ani v těch nejšílenějších představách!

Téměř každá aktivita je na mapě dvakrát. Za její úspěšné dokončení nezískáte pouze respekt a pár drobných, ale i nějakou tu specialitku. Tak například nekonečné náboje do brokovnice nebo slevy do obchodů. Trochu jiná káva jsou kdykoliv aktivovatelné tzv. diversions. Rozdělují se do čtyř kategorií, třeba sbírání předmětů nebo automobilové triky. Dohromady jich je dvacet tři. Jako příklad lze uvést surfování na střeše jedoucího auta nebo sbírání CD. A opět vám jejich splnění kromě respektu přidává jisté výhody. U CD za každých deset nalezených odemknete bonusovou skladbu. Postranní mise jsou tak zábavné, že jsme jim věnovali samostatný článek.

Obrazek

Obrazek

Zpracování
Od umělé inteligence jsme toho příliš nečekali – a taky se nám toho příliš nedostalo. Nepřátelé se bez protestů nechávají likvidovat výše popsanou kontaktní taktikou. Hlavní hrdina umí několik zábavných komb (např. kop do rozkroku, haha), která zpestřují dojem z bitek. Úplně nejlepším zpestřovákem je ale jednoznačně multiplayer. K němu téměř nemáme výhrad, obzvlášť kooperativní mód se povedl. (Možná proto, že se na něm dá pokazit jen máloco.) Ve dvou se dá dělat dvojnásobná neplecha, veliké město nabízí nespočet lákadel, nepřátelé jsou tužší a dojem ze SR 2 se tak dostává do úplně jiné dimenze.

Obrazek

Obrazek

Závěr
Kdybyste se mě na začátku roku zeptali, která z dvojice v tomto článku zmiňovaných her bude větší pecka, bez váhání bych odpověděl, že GTA IV. Nicméně co se zábavnosti týče, je na tom minimálně stejně a naprosto boduje v rozmanitosti. A to jsem nepsal o takových věcech jako kooperativní a kompetitivní multiplayer nebo humor, kterým je hra prošpikovaná. Saints Row 2 se mi jeví jako GTA předchozí generace dopilované k dokonalosti.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chyba

(deadman, 27. 12. 2010 8:36)

jasně v "LDC" jsem myslel LCD samozřejmě!:)

problém!

(deadman, 27. 12. 2010 8:35)

můžu se na něco zeptat???? ve hře nejde nastavit rozlišení 1920x1080!!!jen 1280x1024 nebo tak něco. Ono to je sice pěkné rozlišení, ale na 90palcovém LDC to neni ono!!!!:) nevíte čím by to mohlo být????díky